Інфекційні захворюваня – це є розлади здоров’я людей, що викликаються живими збудниками (вірусами, грибками, бактеріями, кліщами, ...), продуктами їх життєдіяльності (токсинами), патогенними білками (пріонами), передаються від заражених до здорових осіб і схильні до масового поширення.
Інфекційні захворювання можуть передаватися різним шляхом, а саме: через повітря, контакт з хворими і предмети, які контактували з хворими. А також інфекційні захворювання можуть передаватися через продукти харчування.
Кожна людина хоча б раз за своє життя хворіла ГРВІ (гострою респіраторною вірусною інфекцією). Насправді, ГРВІ - це назва загальної групи запальних захворювань органів дихання, збудниками яких є віруси. До найпоширеніших вірусних захворювань відносяться грип, парагрип, аденовірусні і риновірусні інфекції.
збудник хвороби завжди вірус;
вірус вражає дихальні шляхи;
імунітет після хвороби завжди нестійкий, і є велика ймовірність захворіти повторно;
Грип - найбільш важка і небезпечна вірусна інфекція. Для грипу характерний гострий раптовий початок, як правило, хворий може сказати, коли почалася хвороба. Хвороба супроводжується різким підвищенням температури до 39-40°С, головним і м'язовим болем, слабкістю у всьому організмі, ознобом, відсутністю апетиту. З самого початку хвороби з'являється сухий кашель з болем. У перші дні хвороби ніс дихає - закладеності немає. При грипі бувають ускладнення, іноді небезпечні для життя. До них відносяться: кровотечі, розвиток пневмоній, синуситів, отитів, ускладнень з боку нервової та серцево-судинної систем. Тому так важливо раннє звернення до лікаря для призначення своєчасного і правильного лікування.
При парагрипі болить горло, болі посилюються при ковтанні, приєднується нежить, виділення з носа світлі, без гною. Часто з'являється осиплість голосу, сухий кашель. З ускладнень - при парагрипі можливий розвиток запалення легенів. У 50% хворих розвивається кон'юнктивіт.
При риновирусній інфекції характерними симптомами є рясні водянисті виділення з носа, постійне чхання, сльозотеча, покашлювання. Хвороба починається гостро, триває протягом 5-7 днів, супроводжується незначними головними болями, болями в м'язах і суглобах. Ускладнення виникають рідко.
При аденовірусній інфекції болить горло. На наступний день починається нежить, виділення з носа прозорі, пізніше - жовтуваті або жовто-зелені. Болять очі, течуть сльози, червоніє обличчя, повіки. Збільшуються і болять лімфовузли. Ця вірусна інфекція може ускладнюватися бронхітом.
Респіраторно-сінтіціальний вірус викликає ураження нижніх дихальних шляхів. Болить горло. Пізніше приєднується сухий кашель, який може турбувати до 3-х тижнів. Можливий розвиток пневмонії.
Не лікуйте ГРВІ без призначень лікаря антибіотиками та противірусними препаратами.
Пам'ятайте про ймовірність розвитку ускладнень. При стійкому підвищенні температури до високих цифр і неефективності препаратів, що знижують жар, терміново зверніться до лікаря. Якщо симптоми ГРВІ тривають довше 5-7 днів, слід також звернутися до лікаря.
ДЕ ШУКАТИВІТАМІНИВЗИМКУ?
Зима - час, коли у більшості людей імунітет знижений. До того ж, свіжих овочів та фруктів майже немає, тож і вітамінів, здавалося б, не знайти? Але навіть у зимову пору ми можемо насичувати організм необхідними вітамінами! Адже деякі зимові продукти містять необхідні нам корисні речовини в достатній кількості.
Квашена капуста. У ній є велика кількість корисних речовин: вітаміни С, К і групи В (В1, В2, ВЗ, Вб, В12), а також калій, натрій, кальцій, залізо, фосфор, сірка, кремній, цинк, бор, мідь. Крім того, під час бродіння капуста збагачується молочною та оцтовою органічними кислотами, які сприяють травленню.
Чай. Тільки не звичайний чорний, а з шипшини, м'яти, імбиру, різнотрав'я, з додаванням прянощів та меду. Прянощі позитивно впливають на кровообіг, а також покращують ваш настрій.
Журавлина. Крім великої кількості вітаміну С, у цій ягоді є досить рідкісний вітамін РР, якраз сприяє засвоєнню цієї самої аскорбінової кислоти. Крім того, в її складі є бор, залізо, йод, калій, магній, марганець, срібло і фосфор. Ця ягода містить багато антиоксидантів. А морс із журавлини тонізує і виводить з організму шлаки і солі важких металів.
Каші. В зимовий час їжте гречку - вона багата цілим спектром корисних мінералів, основний з яких - залізо. Також взимку необхідно їсти вівсянку, адже ця каша - природне джерело здоров'я та енергії на цілий день. З'ївши невелику порцію на сніданок, ви будете почувати себе ситими до самого обіду. Варений рис допомагає очистити організм від шлаків.
Морепродукти. Вони просто незамінні в зимовому раціоні. У них містяться корисні вітаміни групи В і РР. Вони багаті йодом, калієм, магнієм, натрієм та іншими елементами, які необхідні для підтримання імунітету в нормі.
Цитрусові. Лимони, грейпфрути та апельсини підвищують імунітет, містять аскорбінову кислоту і вітаміни групи А, РР, В, магній, калій, фосфор, натрій і кальцій. Візьміть за правило випивати щодня склянку свіжого цитрусового соку.
Яблука. Практично всі сорти яблук багаті на вітаміни С. В1, В2, Е. РР, фолієву кислоту, залізо. Тим, у кого є проблеми зі шлунком, радимо їсти запечені яблука солодких сортів, оскільки вони майже ні в чому не поступаються сирим.
Горіхи. Вони містять селен, тому корисні для організму. Горіхи стимулюють розумову діяльність, а також допомагають боротися з депресією та поганим настроєм. Жменя горішків - це хороший спосіб перекусити на роботі та поповнити запас енергії.
Буряк. Він насичує організм вітамінами А, С, В, Е, Р, РР та мікроелементами: залізом, магнієм, калієм, кальцієм і молібденом, а особливо, йодом. Вважається дієтичним продуктом, який також допомагає у профілактиці серцево-судинних захворювань.
Морква. Регулярно їсти сиру моркву, приправлену олією або сметаною, - необхідно, тому що корисні речовини, які містяться в ній. добре впливають на стан шкіри, волосся і нігтів, поліпшують зір і травлення, знижують рівень холестерину і цукру в крові, регулюють кров'яний тиск
Часник. У ньому міститься білок, який стимулює вироблення антитіл, що забезпечують надійний захист організму від негативного впливу оточуючого середовища. Крім того, він добре зігріває взимку, знижує рівень холестерину в крові. Зовсім не обов'язково їсти його просто так - можна покласти часник у салат.
У наших широтах прохолодна погода триває з жовтня до квітня, чергуючись з випадковими потепліннями, легкими заморозками, сильними морозами або сльотою. Безсумнівно, температура повітря має на організм великий вплив. Зараз ми розглянемо шість простих правил протиза-студної безпеки.
дильника й плити. Для профілактики почніть вечерю зі склянки гарячого молока з медом і дрібкою соди. Можна випити келих теплого червоного вина.
На вулиці не травень місяць, а тому на голові повинна бути шапочка, на шиї - шарф, а на руках -рукавички. Під куртку або пальто одягайте светр, хоча б тонкий. Короткі курточки і тонкі колготки залиште до весни в шафі. Особливо важливо, щоб у теплі були ноги. У жодному разі не ходіть з мокрими ногами. На роботі тримайте змінне взуття, а також запасні шкарпетки про всяк випадок. Якщо ноги промокли і змерзли, то перед тим, як переодягнутися в сухе, промасажуйте ступні до відчуття тепла.
Ви приходите увечері додому змерзлими і голодними. Попросіть шлунок зачекати і займіться тілом. Негайно занурте його в гарячу ванну або поставте під душ. Потім розітріть жорстким махровим рушником, одягніть сухі вовняні шкарпетки. І тільки після цього можна обернути свій погляд до холо-
Привчіть себе до регулярного вживання вітаміну С, що сприяє виробленню в організмі інтерферону, який вбиває віруси і мобілізує лімфоцити на боротьбу із застудою. Вітамін С ви знайдете у квашеній капусті, лимонах, апельсинах, шипшині й у пігулках. Останні не можна їсти натщесерце, аби не нашкодити шлунку. І обов'язково включіть до раціону кисломолочні продукти: кефір, ряжанку, йогурт.
При нестачі сну наш імунітет слабшає, оскільки клітини не встигають відновлюватися, а значить, не можуть дати адекватної відповіді на атакуючу їх інфекцію. Висновок простий: спіть, поки не виспитеся, і аж ніяк не менше 7 годин на добу. І постарайтеся не нервувати, особливо через дрібниці: стрес відкриває дорогу хворобам.
Зволожуйте повітря в квартирі та офісі. У холодну пору року в умовах працюючих обігрівальних систем повітря стає сухим. том\" висушується і слизова оболонка носоглотки. У результаті мікроби й віруси, які потрапляють на неї. не осідають на вологих «ворсинках», а безперешкодно подорожують углиб організму.
Для підтримки необхідного рівня вологості поставте у кожній кімнаті відкриті ємності з водою, але міняйте воду щодня, щоб у ній не завелися грибки. Не забувайте провітрювати приміщення, відкриваючи кілька разів на день вікна на 10-15 хвилин.
Щоб не підхопити вірус у транспорті або на роботі, краще за все закрити ніс і рот марлевою пов'язкою, шарфом чи хусткою. Але якщо вам це не підходить, то якомога частіше мийте руки, адже за день ви неодноразово торкаєтеся предметів, на яких є віруси.
Відмовтеся від носових хусточок. Віруси, що осіли на них, довго зберігають свою життєздатність, тому при повторному використанні можуть знову перекочувати у ваш організм. Набагато безпечніше і гігієнічніше користуватися одноразовими паперовими серветками. З тієї ж причини під час традиційних чаювань на роботі слід, замість склянок або фарфорових чашок, користуватися одноразовим посудом.
Ось такі нехитрі поради. Але під час сезону застуд вони діють як профілактичний засіб не гірше за патентовані антивірусні й антимікробні препарати.
ГЕПАТИТ
Усе більше людей чують від лікарів такий грізний діагноз, як гепатит А, В або С. Що це таке? Чи можна запобігти зараженню?
Будь який вірусний гепатит - це інфекційне захворювання печінки.
За даними експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я у світі хронічною формою вірусного гепатиту В страждають близько 240 млн осіб, з яких більше 600 тисяч вмирають від гострих або хронічних наслідків хвороби. В Україні гепатитом С інфіковано близько З % громадян, що становить приблизно до 1,2 млн осіб.
Як відбувається зараження гепатитом? Гепатити, викликані різними вірусами, передаються по-різному. Гепатит А передається фекально-оральним шляхом, тобто коли до рота потрапляють частки виділень хворої людини, що містять вірус (з водою або їжею). Гепатити В і С передаються через кров (гематогенним шляхом): вірус, що міститься в крові або інших біологічних рідинах хворої людини, потрапляє прямо в кров здорової людини і розмножується тільки в клітинах печінки. Гепатит В, меншою мірою - гепатит С можуть передаватися також і статевим шляхом. Гепатити В і С можуть бути передані від матері до дитини при пологах.
Гепатит - це запалення тканини печінки
Захворюванням печінки страждає майже 2 % населення Землі. Разом хронічні форми гепатитів В і С вражають більш як 600 млн осіб у всьому світі. У деяких країнах на вірусний гепатит А хворіє велика частина населення, а носіями вірусів гепатиту В і С є до 10 % населення. Знизити зростання захворюваності на гепатит В можна завдяки вакцинації: дітей прищеплюють відразу після народження.
Найважче переносять хворобу особи, які зловживають алкоголем; особи, які страждають іншими хронічними захворюваннями печінки; ВІЛ-інфіко-вані; люди старшого віку і діти.
Ознаки та симптоми гепатиту
Симптоми гепатиту відображають, в сен: зніму, пошкодження і порушення функції печінки. Найбільш загальні симптоми: слабкість і стомлюваність, втрата апетиту, нудота, тяжкість або дискомфорт у животі (праворуч, де розташована печінка), потемніння сечі, зміна кольору калу-" (стає світлим), жовтяниця. Перераховані вище ознаки представлені в хронологічному порядку. Це означає, що жовтяниця (зміна кольору шкіри, білків очей, язика) при гострому гепатиті з'являється останньою, коли самопочуття хворого трохи поліп-шується. Жовтяниця у звичайному розумінні служить одним із синонімів гепатиту, проте може бути викликана й іншими причинами. Найбільш часті з них - це токсичні речовини (алкоголь, лікарські препарати, отрути), вірусні інфекції, аутоімунна агресія на власні клітини печінки при деяких захворюваннях, порушення обміну міді і заліза тощо.
Для хронічних гепатитів В і С характерні слабо виражені симптоми і навіть тривала їх відсутність. Іноді хронічний гепатит помічають тільки тоді, коли вже розвинулися його незворотні наслідки - цироз печінки, печінкова енцефалопатія - ураження головного мозку з порушенням його діяльності.
Особливості лікування Гострі гепатити А і В, як правило, проходять без спеціального противірусного лікування і завершуються одужанням. Важкі форми гострого вірусного гепатиту зустрічаються рідко і, як правило, становлять небезпеку. Хронічні вірусні гепатити В і С можна вилікувати, однак домогтися повного одужання і позбавлення від вірусу іноді буває неможливо. Гепатит С піддається лікуванню краще: ефективність комбінованих схем противірусної терапії досягає 80 %.
Захиститися від гепатиту можна двома способами:
1. Уникнути зараження - передачі вірусу від хворої людини. Запобігти зараженню можна, поставивши перепону на шляху передачі вірусу. При гепатиті А це, перш за все, дотримання елементарних правил гігієни: чисті руки і використання води та продуктів, що не містять вірусу. При-гепатитах В і С - захист від зараження крові будь-яким способом, а також захищені статеві контакти.
2. Зробити щеплення.
Найбільш ефективним є використання обох способів, хоча вакцини проти вірусів гепатиту А і В дають надійний захист. Дотримання першого пункту цих правил захистить вас і від багатьох інших інфекцій, часом не менш небезпечних. У разі гепатиту С, вакцини проти якого ще не створено, це взагалі єдиний спосіб профілактики.
Кір - це висококонтагіозне (надзвичайно заразне) гостре вірусне захворювання. В основному кіром хворіють не щеплені діти, що відвідують дитячі заклади. Підлітки й доросл, що раніше не хворіли кіром, та не отримали вакцину проти нього, також залишаються надзвичайно сприйнятливими до цієї інфекції.
Джерелом інфекції є хвора на кір людина з моменту появи перших ознак хвороби до п'ятого дня від початку висипань. У випадку зараження, після контакту із хворим проходить від 7 до 17 днів, перш ніж хвороба проявиться (інкубаційний період).
Кір - це повітряно-краплинна інфекція. Вірус попадає в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і око від хворої кіром людини, яка поширює його
при диханні, розмові, чханні і кашлі.
Вірус корі дуже летучий - з потоком повітря він може попадати в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, - тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному будинку із хворим. При цьому вірус швидко гине в зовнішньому середовищі, тому поширення інфекції через предмети ( постільну білизну, одяг, іграшки), а також через третіх осіб, що контактували із хворим, практично неможливо. Приміщення, де перебував хворий кором, досить провітрити, щоб у ньому можна було перебувати без ризику заразитися, дезінфекція не потрібна.
Хвороба починається гостро: дитина скаржиться на сильний головний біль, слабкість, температура може підвищуватися до 40ºC, апетит відсутній. Незабаром з'являються нежить, кашель - звичайно сухий, болісний, або гавкаючий - при ларингіті. Горло в дитини червоне, набрякле, шийні лімфовузли збільшені. Характерне запалення слизової оболонки око - кон'юнктивіт. Його прояви при кіру яскраво виражені: очі червоніють, з'являється сльозотеча, світлобоязнь, згодом з'являється гнійні виділення. На другий-третій день хвороби на піднебінні з'являються рожеві крапкові висипання (енантема), а на слизовій оболонці щік, ясен і губ - характерні для кіру малесенькі білусоваті цятки (плями Бєльського-Філатова-Коплика). І те, і інше можна побачити до появи висипу на тілі.
На 4-5 день хвороби з'являється висип - спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі. Наступного дня вона поширюється на тулубі, ще через день - на руках й ногах. Коревий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирців, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям. У період появи висипи стан дитини різко погіршується - знову підвищується температура, підсилюються катаральні явища (нежить, кашель), загострюється кон'юнктивіт. Дитина млява, відмовляється від їжі, спить неспокійно.
Якщо немає ускладнень, то із четвертого дня від початку висипань наступає поліпшення стану. Висипка або зникає зовсім, або переміняється пігментацією й ділянками лущення шкіри. Зникнення висипу відбувається в порядку, зворотному її появі. У дитини нормалізується температура, проходять катаральні явища - вона поступово видужує.
У наші дні при вчасно початому грамотному лікуванні ускладнення при корі бувають нечасто. Більшість дітей ( на відміну від дорослих) переносять цю хворобу без наслідків. Ускладнення частіше виникають у дітей до року, недоношених, з малою масою тіла, алергіків.
Перебіг хвороби може ускладнюватися ураженням дихальної системи: ларингітом, трахеїтом, бронхітом, пневмонією; око - кон'юнктивітом, блефаритом; травної системи - диспепсії; запаленням середнього вуха - отитом або слухової труби - евстахеїтом. У маленьких дітей часто буває стоматит.
Найважчі ускладнення кіру, які, на щастя, зустрічаються крані рідко, торкаються головного мозку - менінгіт і енцефаліт.
У людини, що перехворіла кором, на все життя зберігається імунітет до цієї інфекції - випадки повторних захворювань одиничні.
Діти до 6 місяців, що особливо перебувають на грудному вигодовуванні, хворіють на кір украй рідко.
Основний спосіб профілактики цієї інфекції - активна імунізація. Вакцинація проти кіру проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинація - у шість років. Імунізація проти корі також проводиться раніше не привитим підліткам, що й не боліли кором, у віці 15-17 років і дорослим у віці до 35 років.
Дифтерія - гостра бактерійна інфекція. Збудник дифтерії - грампозитивна палочковидна бактерія Corynebacterium diphtheriae, шлях передачі - повітряно-крапельний. Якщо в країні не буде спеціальної сироватки від хвороби, помирає близько 50% хворих. Якщо вона буде, то летальних випадків буде мінімум 10-15%.
Інкубаційний період хвороби від 2 до 10 днів. Клінічні симптоми: дифтерія ротоглотки становить 90-95% всіх випадків захворювання у дітей і дорослих; у 70-75% пацієнтів вона протікає у локалізованій формі. Відразу з'являться такі симптоми дифтерії: підвищена температура тіла від субфебрильної до високої зберігається 2-3 дні. Крім цього у хворого буде нездужання, головний біль, тахікардія, блідість шкіри.
Лікування дифтерії
Незалежно від того, наскільки легка форма дифтерії у людини, її потрібно відразу ж госпіталізовані в інфекційну лікарню. Призначають дієту, етіотропну терапію (введення протидифтерійної сироватки), антибіотики, полоскання, дезінтоксикаційну терапію.
Терміни перебування у лікарні зазвичай залежать від форми дифтерії, але найчастіше це не менше одного тижня. А головний спосіб лікування - введення антитоксичної протидифтерійної сироватки.
Як захиститися від дифтерії
Єдиний і найдієвіший спосіб захиститися від дифтерії – це вакцинація. Схема імунізації дітей передбачає імунізацію вакциною АКДП починаючи з 3 міс життя (вакцинують 3-кратно з інтервалом 30-40 днів). Друга вакцинація проводиться в 7 років, третя в 14. А дорослим потрібно робити вакцинацію від дизентерії кожні 10 років, поки вони не досягнуть 56-річного віку.
![]() ![]() | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
П | В | С | Ч | П | С | Н |
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 |